Zapalenie pęcherza moczowego dotyczy również mężczyzn

Infekcja układu moczowego zdarza się często i – choć kojarzona jest głównie z problemami kobiet – pojawić się może również u panów. Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn objawia się w specyficzny sposób i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego etiologia jest zróżnicowana, a proces leczenia uzależniony od przyczyn dolegliwości. Jakie objawy generują chore drogi moczowe oraz jak poradzić sobie z infekcją w nich zlokalizowaną?

Czym jest i jakie symptomy daje zapalenie pęcherza moczowego?

Infekcja układu moczowego generowana jest obecnością drobnoustrojów – należy wiedzieć, że zdrowe drogi moczowe w naturalnych warunkach są jałowe, a wystąpienie w nich bakterii determinuje rozwój procesu chorobowego. Zakażenie układu moczowego może przybrać formę niepowikłaną, gdy nerki zachowują prawidłowe funkcje, a organizm nie ogranicza swojej wydolności obronnej. W tym przypadku rokowania są pozytywne. Gorszym przypadkiem jest zakażenie z powikłaniami, które pojawia się najczęściej u pacjentów z wadami anatomicznymi, zaburzeniami funkcjonowania nerek lub obecnością chorób ogólnoustrojowych (1).

Zapalenie pęcherza może przebiegać bezobjawowo – dzieje się tak, gdy pacjentowi nie dokuczają typowe symptomy, jednak wyniki badań wskazują na obecność bakterii (1). Objawami typowo przebiegającego zapalenia pęcherza są:

  • zwiększona częstość oddawania moczu,
  • występowanie naglących parć na pęcherz i potrzeby natychmiastowego oddania moczu,
  • ból lub pieczenie podczas korzystania z toalety.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – specyfika schorzenia

W przypadku mężczyzn zakażenia układu moczowego występują rzadko, z uwagi na odmienną budowę anatomiczną oraz wydzielinę stercza, którą cechują właściwości bakteriobójcze. Jednak zapalenie pęcherza moczowego może pojawić się również u panów – przed postawieniem diagnozy należy jednak wykluczyć inne przyczyny wspomnianych objawów, jak nowotwory. Przebieg zakażenia dróg moczowych u mężczyzn jest zazwyczaj łagodniejszy niż u kobiet, a objawy mniej dokuczliwe. Leczenie bazuje na podawaniu antybiotyków przez co najmniej siedem dni (2).

Artykuł powstał przy współpracy z centrum medycznym Sedimed

  1. Pstrusińska – Kiliś K. Zakażenia układu moczowego. Praktyka Lekarska. 2012;9(72):5-11.
  2. Kupilas A. Zakażenie układu moczowego. Dostęp online: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1093#Zaka%C5%BCenie%20uk%C5%82adu%20moczowego%20u%20m%C4%99%C5%BCczyzn z dnia 26.05.2018