Pracodawca ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia oraz życia pracowników. Wentylowanie hali spawalniczej stanowi kluczowy element zagwarantowania bezpiecznego środowiska pracy. W tym artykule podpowiadamy, jakie zanieczyszczenia gromadzą się w hali spawalniczej i jak prawidłowo wentylować hale spawalnicze. Poznaj wskazówki!
Jakie zanieczyszczenia pojawiają się w hali spawalniczej?
Hale spawalnicze są środowiskiem pracy, w którym występuje wiele zanieczyszczeń. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia pracowników, wpływają na jakość pracy, ale też powodują obniżenie wydajności działania różnych urządzeń czy zwiększają zużycie energii elektrycznej. Najczęściej spotykane zanieczyszczenia w hali spawalniczej to:
- pyły metaliczne – powstają podczas procesów cięcia i szlifowania metali (np. chromu, żelaza, niklu czy aluminium);
- dymy spawalnicze – podczas spawania powstają dymy składające się z bardzo drobnych cząstek metalu (np. tlenki żelaza, tlenki cynku), jak i innych materiałów;
- gazy – podczas spawania wydzielane są różne gazy, które nierzadko są toksyczne lub szkodliwe dla zdrowia (np. tlenki azotu, dwutlenek węgla, ozon, tlenek węgla);
- chemikalia – w halach spawalniczych nierzadko wykorzystuje się do obróbki metali aerozole, które mogą zawierać związki oleju, chłodziwa, środki smarne i inne substancje chemiczne;
- kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia, które występują w większości pomieszczeń, a nie tylko w halach spawalniczych.
Jak prawidłowo wentylować hale spawalnicze?
W halach spawalniczych należy stosować środki zapobiegawcze, takie jak:
- sprawnie działająca wentylacja mechaniczna (np. odciągi miejscowe, ogólna wymiana powietrza, rekuperacja);
- oczyszczacze powietrza (specjalistyczne systemy oczyszczania dymów spawalniczych, ale też odpowiednie filtry w systemach wentylacyjnych);
- monitorowanie zanieczyszczeń (w halach spawalniczych zalecane jest wykonywanie regularnych pomiarów jakości powietrza).
W hali spawalniczej zalecane jest wdrożenie wentylacji miejscowej – np. ruchome ramiona odciągowe, ssawki punktowe, stoły spawalnicze z odciągiem wbudowanym. Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania zanieczyszczeń bezpośrednio z miejsca ich powstawania, redukująca rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń po hali. Co jednak istotne – odciąg miejscowy należy dostosować do typu spawania (np. spawanie MIG/MAG, TIG), jak i ilości generowanych zanieczyszczeń. Niezbędne są również regularne prace konserwacyjne (czyszczenie przewodów, wymiana lub czyszczenie filtrów).
Niezbędna jest również sprawna, starannie zaprojektowana wentylacja ogólna. Odpowiada ona za wymianę powietrza w całej hali i usuwa pozostałe zanieczyszczenia, których nie usunął odciąg miejscowy. Rekomendowana jest wentylacja mechaniczna, choć oczywiście wentylacja naturalna (okna dachowe, klapy wentylacyjne) też są wskazanym, bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.
Gdzie szukać specjalistów od wentylowania hal spawalniczych?
Wentylacja hali spawalniczej ma ogromne znaczenie dla jakości pracy, wydajności działania urządzeń czy efektywności energetycznej, ale przede wszystkim jest kluczowa dla życia i zdrowia pracowników. Aby jednak spełniała swoje zadanie, musi być należycie zaprojektowana (dopasowana do specyfiki spawania, wielkości stanowiska pracy i wielkości hali), ale też należycie czyszczona i konserwowana. Warto do tego celu zatrudnić ekspertów, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz specjalistycznym sprzętem. Specjalistów można poszukać w swoim regionie lub zdecydować się na firmę oferującą swoje usługi na terenie całej Polski.