Ciężkości nóg najczęściej towarzyszy ból, obrzęk nóg oraz skurcze łydek. Tego typu uczucie ciężkości nóg bardzo często może wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną, dlatego warto zgłosić się do lekarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu możliwe będzie złagodzenie m.in. uczucia ciężkich nóg oraz objawów towarzyszących.
Kiedy mamy problem z ciężkimi nogami, to nie zaleca się długotrwałego stania, zakładania nogi na nogę, a nawet przyjmowania długich i gorących kąpieli. Jest wiele skutecznych sposobów, które pozwalają złagodzić objawy, ale też można zastosować kapsułki, np. Cyclo 3 forte.
Jakie objawy towarzyszą uczuciu ciężkości nóg?
Warto również zwrócić uwagę na objawy towarzyszące, które pojawiają się przy uczuciu ciężkich nóg, a są to:
- ból,
- obrzęki nóg,
- puchnięcie nóg,
- uczucie rozpierania,
- opuchnięte kostki i stopy,
- drętwienie nóg,
- niewydolność żylna,
- mrowienie, drętwienie nóg,
- skurcze mięśni, skurcze nóg, skurcze łydek,
- bolesne skurcze łydek,
- pajączki,
- zmiany skórne.
Taki ból nóg oraz inne objawy są bardzo uciążliwe i trudno jest przez to normalnie funkcjonować.
Domowe sposoby na ciężkie nogi
Jest wiele skutecznych sposobów na uczucie ciężkich nóg. Jest to, np. aktywność fizyczna, co pozwala zmniejszyć obrzęki na nogach. Jednym z przeciwwskazań jest zakładanie nogi na nogę, co powoduje ucisk na żyły, ale też zaburza odpływ krwi z kończyny. Do tego lepiej nie korzystać z długich kąpieli i sauny. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga nasila objawy. Nie wolno też nosić butów na wysokim obcasie.
Jak leczyć niewydolność żylną?
Jeśli uczucie ciężkich nóg związane jest z niewydolnością żylną, to konieczne może być zastosowanie farmakoterapii, co pomoże złagodzić objawy. W tym celu stosuje się tzw. leki flebotropowe, które mają działanie ochronne na układ żylny. Przy niewydolności żylnej najczęściej podaje się diosminę. W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów, które zawierają diosminę. Są też dostępne leki z okserutyną, a także preparaty złożone z hesperydyną, witaminą C oraz z wyciągami ziołowymi.
Leki flebotropowe mają na celu zmniejszyć przepuszczalność ściany naczyń, a zarazem zwiększyć jej napięcie. Dzięki temu poprawia się przepływ krwi i zmniejsza się zastój żylny.
Uczucie ciężkości nóg to uciążliwa dolegliwość, która utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, ponieważ nie ma się siły, aby wstać, a nie mówiąc już o pokonywaniu, np. schodów. Dlatego warto zastosować domowe sposoby na leczenie ciężkości nóg albo skorzystać z dostępnych tabletek, które korzystanie wpływają na zmniejszenie objawów.