Próba wysiłkowa, powszechnie nazywana EKG wysiłkowym jej jednym z nieinwazyjnych badań, których celem jest sprawdzenie, czy serce pacjenta pracuje prawidłowo w momencie obciążenia wysiłkiem fizycznym. Badanie jest bezpieczne i pozwala uzyskać natychmiastowy wynik. Wymaga jednak pewnych przygotowań po stronie pacjenta. Warto więc wiedzieć czego się spodziewać i jak się przygotować do próby wysiłkowej na bieżni kardiologicznej.
Test wysiłkowy na bieżni
Testy wysiłkowe są bardzo powszechnym rodzajem badań, które często wykonywane są przez osoby uprawiające sporty zawodowo i amatorsko, jak również przez pacjentów borykających się z chorobami wieńcowymi, a także arytmią. Dzięki badaniu wysiłkowemu na bieżni można obiektywnie ocenić zmiany zachodzące w sercu podczas wysiłku fizycznego. W tym właśnie celu pacjent proszony jest o chód lub bieg na bieżni kardiologicznej, w trakcie, gdy specjalne urządzenie monitoruje EKG serca. Warto wspomnieć, że w trakcie próby wysiłkowej można zauważyć zmiany w rytmie serca, które były niezauważalne w trakcie badania spoczynkowego.
Przygotowanie do badania wysiłkowego na bieżni kardiologicznej
Każdy pacjent, przygotowujący się do wykonania EKG wysiłkowego powinien zastosować się do kilku zasad, dzięki którym badanie zostanie wykonane w sposób prawidłowy! Należy więc powstrzymywać się na 3 godziny przed próbą od spożywania posiłków, a w szczególności ciężkich, tłustych oraz od palenia papierosów. Natomiast 12h przed badaniem trzeba powstrzymać się od wzmożonego wysiłku fizycznego.
W placówce gdzie ma odbyć się badanie wysiłkowe na bieżni kardiologicznej, należy zgłosić się około 20 minut wcześniej. Nie należy wykonywać badania z biegu. Co więcej, trzeba posiadać luźny strój niekrępujący ruchów. Lekarstwa, jakie przyjmujemy stale, powinniśmy odstawić bądź dalej przyjmować wedle wcześniejszych zaleceń kardiologa. Każda próba wysiłkowa poprzedzana jest rozmową z lekarzem oraz spoczynkowym EKG. Zaleca się także zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań EKG.
Z jakich powodów pacjent kierowany jest na próbę wysiłkową?
Lekarz kardiolog zazwyczaj kieruje swojego pacjenta na testy wysiłkowe w celu ustalenia zaburzeń rytmu serca, aby postawić diagnozę w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej, czy też w celu określenia stanu zdrowia pacjentów po przebytym zawale. Na tego typu badanie kieruje się także pacjentów, aby ustalić rodzaj rehabilitacji pozawałowej oraz w formie badań kontrolnych.
Czy istnieją przeciwskazania próby wysiłkowej?
Wiele osób zastanawia się, czy są jakieś przeciwskazania ku wykonaniu testu wysiłkowego na bieżni kardiologicznej. Otóż występuje ich nawet kilka. Są to między innymi odczuwalne bóle w klatce piersiowej niestabilna dusznica bolesna, niestabilna choroba wieńcowa, nieopanowana niewydolność serca, czy też choroby narządu ruchu uniemożliwiające wykonanie badania.
Każdy pacjent otrzymuje wynik badania zaraz po jego wykonaniu. Po jego zakończeniu kardiolog przystępuje do analizy i opisu wyników testu. Wynik badania przekazuje się pacjentowi w formie opisu z dołączonym zapisem EKG. Następnie posiadając już komplet badań, pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego.