Niektóre choroby układu moczowego tak samo często pojawiają się u kobiet, jak i u mężczyzn. Niektóre jednak są typowe tylko dla jednej z płci. Niewątpliwie warto, aby każdy mężczyzna oraz kobieta wiedzieli co im grozi. Pozwala to lepiej zadbać o swoje własne zdrowie.
Męskie choroby układu moczowego
Bez wątpienia, najbardziej typową chorobą męską jest przerost prostaty. Jeśli chodzi o prostatę, jest to element układu moczowego, który posiada każdy mężczyzna. Niemniej jednak, problemy pojawiają się, gdy jest on nienaturalnie rozrośnięty. Do wzrostu dochodzi najczęściej po 50 roku życia. Czasami zdarza się to dużo wcześniej, jednak jest to rzadkość. Generalnie, wraz z wiekiem ryzyko rozrostu prostaty znacząco wzrasta. Skąd jednak wiedzieć, że pojawił się problem z prostatą?
Warto zauważyć, że rozrośniętą prostatę można wyczuć ręcznie. Niemniej jednak, laik nie jest w stanie tego zrobić. Dlatego też, samodzielne badanie nie wchodzi w grę. Dopiero lekarz może trafnie osądzić, czy prostata jest zbyt duża czy też nie. Bada on ją ręcznie, a do tego wspomaga się również aparatem USG. Niemniej jednak, ażeby mężczyzna udał się do lekarza musi mieć do tego powody. Skąd może on wiedzieć, że jego zdrowie jeśli chodzi o prostatę nie jest w najlepszym stanie?
Przerośnięta prostata daje pewne dosyć oczywiste objawy. Przede wszystkim, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Często schorzeniu towarzyszy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Dlatego tez, mężczyźni z tym problemem bardzo często oddają mocz, gdyż za każdym razem nie są w stanie zrobić tego do końca. Ponadto, czasami pojawiają się też poważniejsze objawy, takie jak na przykład krew w moczu.
Zapalenie prostaty
Innym schorzeniem, które również jest typowo męskie, jest zapalenie prostaty. Niewątpliwie, jest to o wiele mniejszy problem od przerostu prostaty. W przypadku zapalenia wystarczą bowiem przeważnie leki przeciwzapalne.
Warto zauważyć, że schorzenie to daje dosyć podobne objawy co przerost prostaty. Również pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Ponadto, może się pojawić również krew w moczu. Dlatego tez, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby to on określił jaki jest problem ze zdrowiem.
Kobiece choroby układu moczowego
Warto zauważyć, że u kobiet zdecydowanie częściej dochodzi do stanów zapalnych w układzie moczowym. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ich cewki moczowe są o wiele krótsze .Dlatego też, bakterie mogą bez trudu przedostawać się do pęcherza, czy też do nerek. Nie oznacza to jednak, że do stanów zapalnych tych organów nie dochodzi w ogóle u mężczyzn.
Ponadto, kobiety cierpią też czasami z powodu endometriozy. Jest to tak zwana podwójna miesiączka. Dochodzi w tym przypadku do podwójnego krwawienia – na zewnątrz i do środka.