Zbliża się okres wakacyjny. Towarzyszą mu wyjazdy w góry, nad morze lub jezioro – podczas których staramy się maksymalnie wypocząć po całym roku intensywnej pracy, czy nauki. Należy jednak pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego i upałów łatwo odwodnić organizm. Jak temu zapobiec?
Pierwsze objawy odwodnienia organizmu
Pierwszym sygnałem, że organizm potrzebuje wody, jest uczucie suchości w ustach. Następnie pojawia się silne pragnienie, obserwujemy zmianę koloru moczu na ciemniejszą oraz zmniejszenie ilości i częstotliwości jego oddawania. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio, poczujemy następnie silne zmęczenie i zawroty głowy. Im organizm jest młodszy i słabszy, tym silniejsze występują objawy.
Odwodnienie u dzieci
U niemowląt podczas odwodnienia zapada się ciemiączko. U odwodninych dzieci brakuje łez, pojawia się senność, czasem nawet śpiączka. Maluchy stają się apatyczne i osłabione. Warto wiedzieć, że już pierwsze objawy odwodnienia wymagają szybkiej interwencji w postaci uzupełnienia płynów, ponieważ stanowią zagrożenie dla ich życia.
Skutki odwodnienia organizmu
Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzenia jego podstawowych czynności. Spada ciśnienie tętnicze krwi, a następnie pojawia się niewydolność nerek i problemy z układem krążenia. Często występują również napady drgawkowe. Może też dojść do utraty świadomości i śpiączki. Silne odwodnienie zagraża życiu!
Dlaczego przyjmowanie dużej ilości płynów jest takie ważne?
W organizmie noworodka znajduje się ok. 80% wody, dziecka: 75%, a osoby dorosłej od 60 do 70%. Woda jest najważniejszym składnikiem krwi, osocza i płynów ustrojowych. Z tego powodu zmniejszenie jej poziomu wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie układu krwionośnego i moczowego, co prowadzi do dysfunkcji całego organizmu. Dziennie należy przyjmować ok. 1,5 litra płynów. Podczas upałów i wysiłku fizycznego organizm jednak silnie się poci, dlatego ilość przyjmowanych płynów należy odpowiednio zwiększyć.
Elektrolity
Podczas pocenia się, oprócz wody w organizmie ubywa również elektrolitów – jonów różnych soli, które pełnią kluczową funkcję w gospodarce wodno-elektrolitowej. W internecie znaleźć można wiele, cennych informacji na ten temat.
Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas wakacji
Okazuje się, że picie samej, czystej wody, nie zawsze wystarcza. Zmniejszenie stężenia elektrolitów może bowiem prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Dlatego najlepiej przyjmować dobrze zbilansowane napoje, uzupełniające nie tylko niedobór wody, ale także i elektrolitów w organizmie. Na stronie www.orsalit.pl można znaleźć duży wybór takich preparatów, w które warto się zaopatrzyć przed wyjazdem na wakacje.