Licówki kompozytowe czy porcelanowe? Czym się różnią?

„Kiedyś życie było zdecydowanie prostsze” – te słowa moich rodziców cały czas brzmią mi w uszach. Prostsze, ale czy znaczy że lepsze? Dotyczy to każdego aspektu naszego życia, po wielokroć musimy dokonywać wyborów pomiędzy czymś bardzo dobrym, a jeszcze lepszym. Nie wiem jak Was, ale mnie to strasznie męczy i zabiera mnóstwo cennego czasu. Konkretna sytuacja. Zdecydowałem się na licówki, ale które wybrać? Zawsze decydując się i dokonując wyboru powinniśmy wykonać bilans zysków i strat. Powinniśmy również poznać zalety oraz wady konkretnych materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej.

Licówki kompozytowe – ich mocne strony:

– Bardzo dobra estetyka

– Umiarkowany koszt ( nie rujnują domowego budżetu)

– Łatwe w naprawie ( materiał kompozytowy jest dość łatwy do nadbudowania, dołożenia, skorygowania i wypolerowania)

– Twardość zbliżona do szkliwa ( istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo starcia zębów przeciwstawnych)

– Możliwość ich wykonania podczas jednej wizyty (są to tzw. licówki bezpośrednie, wykonywane bezpośrednio przez lekarza, bez wsparcia laboratorium techniki dentystycznej)

Słabe strony:

  1. Kompozyt jest mniej wytrzymały niż porcelana ( logiczne mniej twardy to i mniej wytrzymały, ale to nie zawsze jest wada)
  2. Istnieje tendencja do odkładania się osadu na granicy kompozytu i zęba lub na samym kompozycie (konieczność skalingu i polerowania, a co za tym idzie częstsze wizyty w gabinecie)
  3. Z upływem czasu licówka może się trwale przebarwiać i musimy ją wymienić na nową (pamiętajmy licówka to nie żona – „na całe życie, na dobre i na złe”)

Porcelanowe licówki:

No właśnie 20-30 lat temu na hasło licówka, był tylko jeden odzew porcelana.

Materiał ten był wykorzystany jako pierwszy i z pełnym przeświadczeniem mogę stwierdzić, że jest najlepiej poznanym.

Teraz pytanie, które pojawia się najczęściej „Czy jest materiałem lepszym?”

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pamiętajmy, nie porównujemy VV Golfa i Opla Astry ( czyli aut tej samej klasy), to są różne materiały dedykowane różnym sytuacjom klinicznym.

Mocne strony licówek porcelanowych:

– są trwalsze mechanicznie

– są bardziej odporne na mikrourazy i dlatego dłużej będą „bardzo ładne” w jamie ustnej

– porcelana jest materiałem bardziej biozgodnym i odporniejszym na odkładanie się osadu i kamienia ( rzadsze wizyty w gabinecie, ale nie myślę tu oczywiście o wizytach kontrolnych)

– licówka pełnoceramiczna jest dla pacjenta zdecydowanie „wygodniejsza” ,

w większości przypadków skutecznie odbudowuje zęby na okres 5-10 lat i z reguły nie wymaga dodatkowych zabiegów naprawczych ( i całe szczęście bo dołożenie ceramiki do ceramiki jest po prostu niemożliwe bez udziału pieca i wysokiej temperatury)

Wady:

Tak jak wspomniałem wcześniej jest to materiał twardy, czasami wręcz zbyt twardy dla zębów przeciwstawnej „szczęki”, co może skutkować ich szybkim „skróceniem”. Pamiętać również musimy, że zęby własne pacjenta są czasami dotknięte paradontozą i zwyczajnie wykazują większą ruchomość niż kiedyś.

W tej sytuacji również poddaje w wątpliwość zastosowanie uzupełnień pełnoceramicznych, gdyż mogą one skutecznie „rozruszać” zęby przeciwstawne.

„Kiedyś życie było zdecydowanie prostsze”

Jakie więc licówki na zęby wybrać?

Drogi Pacjencie, to nie jest łatwa decyzja, to nie jest decyzja chwili.

Przedstawiłem mocne i słabe strony dostępnych materiałów, ale trzeba to jeszcze skonfrontować ze stanem Twoich zębów.

I tu właśnie do akcji wkracza „Twój” lekarz protetyk.

 

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Ortoprotex.pl