Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który odnosi się do zmniejszenia wielkości warg sromowych, cienkich wewnętrznych warg pochwowych. To procedura należąca do grupy zabiegów chirurgii estetycznej. Jej celem jest uczynienie operacji możliwie najmniej inwazyjną, utrzymując przy tym rozmiar i kształt pochwy.
Zasadniczo, zadaniem labioplastyki jest modyfikacja warg sromowych. Ostatnimi czasy, labioplastyka jest bardzo popularnym zabiegiem. Uznaje się, że jej popularność w krajach rozwiniętych jest nieproporcjonalnie wysoka uwzględniając jej praktyczność. Lekarze śmiało wskazują na współczesną obsesje seksualności.
Co to jest labioplastyka?
Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który ,,przycina” – zmienia nadmiar (lub zbędne) fałdy skóry warg sromowych. Istnieje wiele sposobów wykonania tego zabiegu chirurgicznego. Związku z tym, że rozmiar, kształt i kolor warg sromowych znacznie różni się u kobiet, zabieg ten nie w każdym przypadku wygląda tak samo. To, jak i co zrobi chirurg, zależy całkowicie od potrzeb i pragnień osoby poddanej zabiegowi oraz od struktury warg sromowych. Na przykład wargi sromowe mogą być mniejsze lub bardziej symetryczne, a nawet bezpośrednio połączoe z pochwą. Wtedy też, można wykonać operację poprzez wyjęcie tzw. ,,klina” z warg sromowych lub całkowite usunięcie części, która jest nadmierna. Wygląd i kształt warg sromowych różni się w zależności od kobiety, więc nie ma procedury uniwersalnej. Ponadto, deformacje związane z łechtaczką również można poprawić.
Wskazania do Labioplastyki
Przede wszystkim, istotne jest, by zauważyć, że istnieje szeroki zakres rozmiarów warg, które występują u zdrowych, prawidłowo rozwijających się kobietStruktura i kształt warg sromowych może się zmieniać z powodu porodu, starzenia się lub wad wrodzonych. Część pacjentek decyduje się na labioplastykę z ważnych powodów medycznych lub względów estetycznych.
Na czym polega zabieg?
Sam zabieg zajmuje około od 15 minut do 1 godziny. Zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jednak istnieje możliwość podania znieczulenia ogólnego – indywidualna decyzja pacjenta. Labioplastyka uznawana jest za bezpieczny i zabieg. Ponadto, proces regeneracji po zabiegu jest również szybki.
Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, po wykonanej procedurze pojawia się pewien ból. Wtedy też lekarz chirurg może przepisać leki przeciwbólowe i antybiotyki. Środki te, również przyspieszają proces gojenia. Jeśli wystąpią jakieś blizny, nie powinny przysparzać niepokojów, ponieważ nie będą one niewidoczne z powodu lokalizacji nacięć chirurgicznych.
W kontekście regeneracji, to większość kobiet może wrócić do pracy w tydzień po zabiegu. W niektórych przypadkach rekonwalescencja trwa 2-3 tygodnie. Kobiety aktywnie fizycznie, powinny ograniczyć treningi przez 3-4 tygodnie. Ponadto, lekarze zalecają odczekać od czterech do sześciu tygodni przed rozpoczęciem stosunku. Podczas regeneracji, nie powinno nosić się obcisłych ubrań oraz stosować tamponów.
Ewentualne powikłania
Powikłania medyczne są zazwyczaj łagodne i rzadkie. Najczęściej zgłaszanymi powikłaniami są: nadmierne krwawienie, słabe gojenie się ran, asymetria wargowa i zakażenie. W bardzo rzadkich przypadkach może być wymagana operacja rewizyjna.