Jak wygląda wizyta u lekarza flebologa?
Lekarz flebolog to osoba, która zajmuje się leczeniem oraz sprawdzaniem stanu naczyń krwionośnych. Choć nie ma obecnie takiej specjalizacji, to lekarz zajmujący się żyłami ma wiedzę i doświadczenie z niewydolności żylnej i chorób, które są z nią powiązane. Jak przebiega wizyta u lekarza flebologa i jak się na nią przygotować?
Kiedy jest potrzebna wizyta?
Badania wykazały, że ponad 40% mężczyzn i ponad 30% kobiet boryka się z problemami układu krwionośnego. Niewiele z tych osób jednak zdaje sobie sprawę z powagi występowania żylaków, pajączków i wielu innych chorób. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak powstawanie zakrzepów czy zatorów.
Jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia, który pozbawiony jest aktywności w ciągu dnia, a przy tym spożywamy nadmierną ilość alkoholu, to objawami, które szczególnie powinny zwrócić naszą uwagę, są przede wszystkim uczucie ciężkości nóg po całym dniu, pojawianie się opuchlizny w okolicy łydek, stóp oraz kostek.
O ile pajączki czy żylaki na samym początku występowania są tylko estetycznym problemem, to nieleczone mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia życia.
Symptomy, które również powinny zwrócić naszą uwagę to, m.in. swędzenie nóg, częste skurcze łydek, zaczerwieniona skóra, a także trudne gojenie się ran.
Jak się przygotować na wizytę?
Przed wybraniem się do lekarza zajmującego się żyłami nie ma konieczności wykonywania żadnych badań. Wszystkie, które będą konieczne do zrobienia, zleci lekarz po wstępnych oględzinach. Najczęściej jest to USG kończyn dolnych, które jest podstawą w wykrywaniu nieprawidłowości naczyń żylnych.
Jedyne co powinniśmy mieć na uwadze, wybierając się na wizytę, jest ubiór. Spodnie, które założymy, powinny w łatwy sposób umożliwić lekarzowi flebologowi dokonanie oględzin nóg.
Jak wygląda wizyta u lekarza flebologa?
Na pierwszej wizycie, Flebolog przede wszystkim przeprowadza obszerny wywiad lekarski oraz dokonuje dokładnych oględzin żył, poprzez dotykanie oraz uciskanie kończyn dolnych.
Lekarz przeprowadza również wiele badań, tj. mierzy tętno, obwód kończyn dolnych, a czasami zmywalnym flamastrem obrysowuje pojawiające się żylaki.
Ponadto warto wiedzieć, że lekarz zajmujący się żyłami zwraca również uwagę na stan paznokci, skóry oraz stawów.
Obecnie dużo mówi się o obserwowaniu swojego ciała, zatem warto wprowadzić tę czynność do swojej codzienności i zwracać szczególną uwagę na wyżej wymienione objawy. Może to pomóc w szybkim wykryciu pojawiającego się problemu, a w skrajnych przypadkach – nawet uratować życie.