Kąpiele w morzu czy basenie są idealnym sposobem na ochłodę w upalne, wakacyjne dni. Jednak często zdarza się, że po powrocie z urlopu lub jeszcze w jego trakcie zaczynamy odczuwać dyskomfort oraz pieczenie i swędzenie miejsc intymnych. Czy można nabawić się infekcji podczas wakacji? Czy da się jej uniknąć?
Grzybica pochwy
Najczęściej występującym zakażeniem jest grzybica pochwy. Bardzo często jest ona wakacyjną „pamiątką”. Co trzecia kobieta minimum raz w życiu zmaga się z tą infekcją, a u wielu może ona nawracać kilkukrotnie w ciągu roku. Co jest przyczyną jej powstawania? Przede wszystkim drożdżaki, które, jak większość grzybów, doskonale czują się w ciepłym, wilgotnym i ciemnym miejscu. Dokładnie takie warunki panują w pochwie także zdrowej kobiety. Co więcej, do infekcji miejsc intymnych dochodzi również poprzez nieleczone choroby, takie jak rzęsistkowica. Powodem nawracających grzybic pochwy jest namnażanie się patogennych mikroorganizmów, które jest wynikiem noszenia obcisłej, wykonanej z tworzyw sztucznych bielizny, zażywania kąpieli w basenie, niewłaściwej oraz przesadnej higieny, zażywania antybiotyków, stosowania leków, nieodpowiedniej diety – bogatej w cukier i przetworzoną żywność oraz stresu.
Podstawowe, charakterystyczne objawy tej infekcji to: ból w dole brzucha, obrzęk w okolicach miejsc intymnych, pieczenie oraz silny świąd. Wraz z zakażeniem może pojawić się stan podgorączkowy. Wszystkie symptomy mogą powodować ogromny dyskomfort. Ponadto o tym, że doszło do infekcji, świadczą również białawe upławy w postaci grudek o charakterystycznym, dość ostrym zapachu drożdży. Mogą to być również objawy nadżerki.
Jak leczyć infekcje podczas wakacji?
Nie zawsze mamy możliwość, aby udać się do lekarza, zwłaszcza, jeśli przebywamy w jakichś ośrodkach wczasowych czy za granicą. Warto wtedy zastosować probiotykoterapię preparatem, który jest dostępny w aptece bez recepty. A najlepiej zaopatrzyć się w niego jeszcze przed wyjazdem – tak na wszelki wypadek. Odbuduje on środowisko naturalne pochwy, a dolegliwości związane z zakażeniem miną. Należy pamiętać również o zmianie diety. Wskazane jest wyeliminowanie wysokoprzetworzonej żywności oraz produktów zawierających w składzie cukier, który jest pożywką dla grzybów.
Jak dbać o higienę intymną na wakacjach?
Coraz częściej decydujemy się na wakacje za granicą. Zmiana klimatu wymaga szczególnego dbania o higienę intymną. W wielu egzotycznych miejscach na świecie kobiety są bardziej narażone nie tylko na wysokie temperatury, ale także na nieznaną ich organizmowi mikroflorę bakteryjną. Są to idealne warunki do rozwoju infekcji intymnych. Aby zapobiegać zakażeniom należy co najmniej raz dziennie zmieniać bieliznę, a po pobycie w morzu lub na basenie uprać strój kąpielowy chociażby zwykłym mydłem. Pamiętajmy również o regularnym myciu rąk. Kobiety w trakcie miesiączki powinny zmieniać podpaski w równych odstępach czasu i unikać kąpieli w morzu i basenie. Wskazany jest także częsty prysznic, zwłaszcza w upalne dni. Do mycia okolic intymnych używajmy wyłącznie preparatów do tego przeznaczonych.