Echo serca płodu
Troska o zdrowie to bez wątpienia często poruszany temat. Nie można jednak zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z czymś, co jest dość mocno rozległe. Wystarczy pomyśleć sobie o tym, co niesie za sobą echo serca płodu (echokardiografia). Można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym zabieg ten jest dla niektórych czymś zupełnie nieznanym.
Najczęstsze problemy noworodków
Kłopoty zdrowotne to coś, o czym raczej nie chce nam się rozmawiać. Niemniej jednak uczciwie trzeba przyznać, że zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze są to sytuacje miłe.
Dość powiedzieć, że wady serca są największą i najczęściej wykrywaną grupą schorzeń wśród noworodków. Istotne jest też to, że przy leczeniu bardzo ważny jest moment podjęcia działania. Tym samym wskazane jest, aby ewentualne problemy zostały wykryte w trakcie ciąży.
Czym jest Echo serca płodu (echokardiografia)?
Echokardiografia to rodzaj badania ultrasonograficznego, które wykorzystuje fale dźwiękowe mające wysoką częstotliwość. Warto też mieć świadomość tego, że badanie echokardiograficzne płodu pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości (można rozmawiać choćby o zaburzeniach rytmu serca czy wadach anatomicznych serca płodu).
Gdyby potrzeba było więcej informacji, nie pozostaje nic innego jak szczera rozmowa z lekarzem. Pomoc to nie tylko wykonywanie konkretnych badań – to także wyjaśnienie towarzyszących wątpliwości.
Pełne badanie dla każdej ciężarnej?
Warto też zatrzymać się przy konieczności wykonania echa serca płodu. Na ten temat mogą pojawić się różne wątpliwości, ale sprawa jest stosunkowo prosta. Zdrowie powinno mieć największą wartość – co naturalnie nie oznacza, że tak właśnie jest.
Matematyka raczej nie ma wielu zwolenników, ale czasem warto zwrócić uwagę na liczby. Krótko mówiąc, ryzyko wad serca w populacji wynosi ok. 4% wśród zdrowych ciężarnych. Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy to dużo, ale prawda jest taka, że nie ma nad czym myśleć. Z tego względu badanie serca płodu powinny przechodzić wszystkie ciężarne.