Najlepiej, aby przez pierwsze pół roku życia dziecko karmione było naturalnie – piersią. Zdarza się jednak, że nie jest to możliwe w pełni. Wówczas najczęściej stosuje się tak zwane karmienie mieszane, czyli z użyciem mleka modyfikowanego.
Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że dla dzieci najbezpieczniejsze i najlepsze jest karmienie piersią. Naturalne mleko mamy zawiera optymalne proporcje wszystkich składników, dlatego to właśnie ono powinno być podstawą żywienia w tej pierwszej fazie życia maluszka.
Są jednak przypadki, gdy takie naturalne posiłki dla niemowlaka nie są wystarczające. Zwykle zaleca się wtedy tak zwane karmienie łączone czy też mieszane, które polega na łączeniu karmienia piersią z użyciem mleka modyfikowanego podawanego dziecku butelką.
Karmienie mieszane wskazane jest wtedy, gdy:
- mama ma zbyt mało pokarmu, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom żywienia, dlatego dziecko zbyt wolno przybiera na wadze
- konieczne jest przerwanie karmienia piersią z jakiegoś powodu, na przykład wyjazdu, leczenia, powrotu do pracy
- dziecko nie ssie piersi skutecznie, ponieważ jest zbyt słabe – dotyczy to przede wszystkim dzieci młodszych, urodzonych przed 35. tygodniem ciąży
- dziecko nie ssie piersi skutecznie z powodu wad anatomicznych, na przykład za krótkiego wędzidełka
Jeśli jest taka możliwość, kobieta może także odciągać mleko z piersi, a następnie można podawać je dziecku butelką. Mleko może być bezpiecznie przechowywane w lodówce i następnie podgrzewane.
Wybór właściwego mleka modyfikowanego
W sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju mleka modyfikowane dla dziecka. Warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić to najlepsze. Do wyboru mamy też mleka specjalistyczne, na przykład polecane wtedy, gdy dziecko ma alergię, zaparcia, kolki.
Czy karmienie mieszane ma jakieś negatywne skutki?
Przede wszystkim mama musi pamiętać o tym, że karmienie mieszane może spowodować u niej ograniczenie laktacji – jest to wynik rzadszego przystawiania dziecka do piersi. Aby podtrzymać laktację, zaleca się karmienie dziecka piersią zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Można także regularnie odciągać pokarm, co też pozwala na podtrzymanie laktacji.
Także karmienie dziecka butelką wymaga innej techniki ssania i połykania od dziecka, dlatego może zdarzyć się, że dziecko będzie miało problemy z ssaniem naturalnej piersi i nie będzie chciało z niej korzystać, jeśli już przyzwyczai się do butelki.
Warto też wskazać, że mleko modyfikowane może nie smakować dziecku i nie będzie ono chciało z niego korzystać.