Czy witaminy dla kobiet w ciąży są potrzebne?

Pregnant woman with pills and vegetables salad in her hands - isolated on white background

U kobiet w ciąży, już w I trymestrze, wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Podstawą w zapobieganiu niedoborom jest dobrze zbilansowana, zdrowa dieta, jednak wiele kobiet decyduje się na suplementację, a często też lekarze prowadzący ciążę rekomendują uzupełnianie diety. Dlatego według oficjalnych rekomendacji wskazane jest suplementowanie przez przyszłe mamy witaminy D3, DHA, kwasu foliowego oraz jodu.

Witaminy dla kobiet w ciąży – co rekomenduje się przyszłej mamie?

Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas dla kobiety, to okres gwałtownych przemian fizycznych i emocjonalnych stanowiących duże wyzwanie dla organizmu przyszłej mamy. W trakcie 9 miesięcy zmienia się m.in. zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze.

 

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych wskazują na zasadność przyjmowania przez przyszłe mamy 4 składników: kwasu foliowego, witaminy D, kwasu DHA oraz jodu. Warto wybierać preparaty zawierające wszystkie te składniki, takie jak MamaDHA Premium+.

 

Witaminy w ciąży – kwas foliowy

  • Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Suplementację należy rozpocząć już w okresie planowania ciąży i kontynuować ją po zapłodnieniu oraz podczas karmienia piersią. Stosowanie witaminy B9 to: 0,4 mg na dobę w okresie prekoncepcyjnym i 0,4-0,8 mg dzienne w I trymestrze (co najmniej do ukończenia 12. tygodnia). U kobiet z grupy podwyższonego ryzyka niedoboru folianów właściwą ilość dziennego spożycia ustala lekarz prowadzący ciążę.

 

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) w ciąży

DHA to wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów omega-3, który jest budulcem błon lipidowych komórek układu nerwowego. Wpływa pozytywnie na pracę mózgu (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie),   Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA. Minimalna ilość, jaką powinny przyjmować ciężarne to 200 mg na dobę, ale zaleca, aby suplementowały 600-800 mg dziennie.

 

Witamina D3 w ciąży

Witamina D to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych związków chemicznych, witamina D3, inaczej cholekalcyferol, to natomiast jedna z jej form. Ma ona wpływ na regulację gospodarki fosforanowo-wapniowej, pomaga w prawidłowych wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi;, pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz pracę układu immunologicznego. Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, jest potrzebna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju zębów. Zalecane dzienne spożycie witaminy D3 dla ciężarnych to 2000 IU (50 µg).

 

Jod w ciąży

Jod jest pierwiastkiem, który ma ogromne znaczenia dla syntezy hormonów tarczycy – pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy (trójjodotyroniny – T3 i tyroksyny – T4), Prawidłowy jego poziom jest szczególnie istotny w przypadku kobiet w ciąży – już od 12. tygodnia płód pobiera jod. Jod pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Suplementacja jodu u ciężarnych bez chorób tarczycy w wywiadzie powinna wynosić 150-200 µg na dobę.

 

Suplementy w ciąży – żelazo

Żelazo jest pierwiastkiem wchodzącym w skład wielu białek oraz enzymów.Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nadmiar żelaza, podobnie jak jego zbyt niski poziom, jest niekorzystny dla przebiegu ciąży, dlatego też towarzystwa naukowe, w tym PTGiP, zalecają jego suplementację wyłącznie u kobiet zagrożonych jego niedoborem.

Artykuł sponsorowany