Nawet 2 miliony Polek może cierpieć z powodu endometriozy. Rosnąca świadomość na temat konsekwencji tej choroby skłania kobiety do szukania pomocy w gabinetach ginekologicznych. Słysząc diagnozę, wiele pań pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o sposobach leczenia endometriozy oraz ich skuteczności.
Endometrioza – jak wygląda przebieg choroby?
Endometrioza, zwana również gruczolistością zewnętrzną, polega na migrowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) w obrębie jamy brzusznej. Nacieki można znaleźć w jelicie grubym, pęcherzu moczowym lub jajowodach. W zależności od zaawansowania choroby na organach mogą tworzyć się zrosty lub torbiele wypełnione krwią.
Nieznajomość przyczyny pojawienia się endometriozy sprawia, że nie poznano jeszcze sposobów jej zapobiegania. Specjaliści podkreślają jednak wagę zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz okresowych badań ginekologicznych w diagnostyce oraz leczeniu tej choroby.
Endomietrioza leczenie – jakie jest najbardziej skuteczne?
Leczeniem pierwszego rzutu w przypadku diagnozy endometriozy jest poddanie pacjentki terapii hormonalnej, która ma zminimalizować przemieszczanie się endometrium po sąsiadujących organach. Nie jest to jednak sposób zalecany kobietom, które starają się o dziecko. W takiej sytuacji ginekolog może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym.
Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie technik laparoskopowych oraz robotów w leczeniu endometriozy. Za szczególnie skuteczną metodą usuwania ognisk choroby uważa się operację przy użyciu maszyny da Vinci. Pozwala ona na bardzo precyzyjne działania, jednocześnie udostępniając operatorom wyraźny i powiększony obraz narządów. Dzięki temu ryzyko błędów jest zminimalizowane, co wiąże się ze znaczącym wzrostem bezpieczeństwa zabiegu.
Endomietrioza leczenie wspomagające – jak można zwiększyć efektywność tradycyjnych metod?
Aby uzupełnić oraz wspomóc leczenie operacyjne, pacjentki powinny zadbać o bogatą w zdrowe tłuszcze dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Unikanie produktów o działaniu prozapalnym pozwala wyciszyć zmiany związane z postępującą endometriozą.
Wiele kobiet decyduje się również na pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zadbanie o prawidłowy tonus mięśni miednicy oraz rozluźnienie dotkniętych chorobą obszarów pozwala znacząco zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Jeśli endometrioza nie jest zaawansowana, fizjoterapia może pozwolić pacjentkom na powrót do codziennych czynności, bez konieczności zażywania silnych środków przeciwbólowych.
Trafna diagnoza oraz współpraca wielu specjalistów, tj. ginekologów, urologów oraz chirurgów pozwala na indywidualizację leczenia. Dzięki temu pacjentki mają szansę na normalne życie oraz macierzyństwo, pomimo piętna, jakie odciska to nieuleczalne schorzenie.