Nie ulega wątpliwości, że nasturcja jadalna cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Nie wszyscy mają świadomość, że nasturcja kwitnie przez cały sezon letni i jest kwiatem jadalnym. Oznacza to, że można dodać tę roślinę do surówek oraz potraw z serem. Nasturcja właściwości potrafią zaskoczyć każdego, dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu.
Czym jest nasturcja?
Na wstępie trzeba wyjaśnić, że roślina została odkryta w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów z Peru. Dawniej wykorzystywana była jako lekarstwo i element posiłku. Należy przyznać rację, że był to bardzo popularny składnik sałatek oraz mikstur leczniczych. Trafnie wskazuje się, że zasługą ogrodników holenderskich jest obecna forma nasturcji. To właśnie oni poddali roślinę modyfikacjom i uzyskali w ten sposób większą nasturcję. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nowy gatunek ma piękne, pomarańczowe kwiaty, a do tego dłuższe pędy. Nasturcja właściwości lecznicze są znane od lat, ponieważ zawiera sporo soli mineralnych, witamin oraz olejków eterycznych. Dodatkowo nasturcja ma w składzie izotiocyjanian benzylu, który ma działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze.
Właściwości nasturcji
Warto zaznaczyć, że sok z nasturcji sprawdzi się doskonale w przypadku opryszczki i liszaja. Nie tylko z liści, ale też z kwiatów rośliny można przygotować kąpiele lecznicze. Jeśli dolega Ci ból głowy to koniecznie zrób sobie taką kąpiel. Jest ona przeznaczona również dla ludzi z problemem łuszczycy lub trądziku. Nasturcja ma też działanie przeciwzapalne, więc przyspiesza gojenie świeżych ran. Jednocześnie osusza rany z ropy i przeciwdziała rozprzestrzenianiu się infekcji. Trzeba też mieć świadomość, że nasturcji znajduje się olej musztardowy. To właśnie dlatego sok z nasturcji ma właściwości antyseptyczne i sprawdzi się dobrze przy obmywaniu małych skaleczeń. Według powszechnej opinii jest równie skuteczny co woda utleniona. Olej musztardowy wspomaga mikrokrążenie, a do tego jest polecany do pielęgnacji skóry. Nasturcja jadalna ma też w sobie duże ilości witaminy C, która wzmacnia odporność. Osoby, które ciepią na infekcje układu oddechowego powinny regularnie pić sok nasturcjowy, który polecany jest też pacjentom chorym na szkorbut.