Gdy naturalny poród jest niemożliwy lub stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mamy czy dziecka, wówczas ciążę rozwiązuje się poprzez cesarskie cięcie. Wiele mam decyduje się na to rozwiązanie również z obawy przed bólem, który towarzyszy naturalnemu porodowi. Nie wszystkie jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie cesarka niesie dla nowo narodzonego dziecka. Czy i w jaki sposób wpływa na jego zdrowie? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej!
Cesarka a zdrowie dziecka
Zdarza się, że dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, ma problemy z układem oddechowym. Wynika to z faktu, że zbyt gwałtowanie i nienaturalnie wyciągnięte zostało z macicy. Niekiedy zdarza się, że noworodek wymaga resuscytacji. Kolejną, ważną konsekwencją cesarskiego cięcia, są trudności w karmieniu piersią. Noworodki, które urodziły się w ten sposób, mogą mieć znacznie osłabiony odruch ssania, co uniemożliwia pobieranie pokarmu. Ponadto, laktacja u mamy może pojawić się z opóźnieniem. Przed cesarskim cięciem warto przeczytać Poradnik dla ciężarnych – co warto wiedzieć o karmieniu piersią – przyszłe mamy znajdą w nim wiele przydatnych informacji. Częstą konsekwencją cesarskiego cięcia są również zaburzenia flory bakteryjnej znane jako dysbioza. Ta może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju chorób wieku dorosłego, dlatego warto starać się jej zapobiegać, podając dziecku specjalne preparaty probiotyczne, np. ffbaby.pl.
Cesarka a rozwój
Trudno jednoznacznie wskazać, jaki cesarskie cięci będzie miało wpływ na rozwój dziecka. Specjaliści przekonują, że konsekwencje te zależeć mogą od wielu czynników, m.in. tego, czy rozwiązanie nastąpiło w momencie akcji skurczowej, czy też miało miejsce przed naturalnym rozpoczęciem się porodu. Do konsekwencji cesarki zalicza się nadmierne pobudzenie noworodka, problemy z samouspokojeniem, nadmierna drażliwość, labilność emocjonalna, zaburzenia w zakresie motoryki małej i dużej, a nawet późniejsze zaburzenia więzi matka-dziecko.
Bez względu na to, czy decyzja o cesarskim cięciu wynika ze wskazań medycznych, czy indywidualnych preferencji rodzącej, powinna być ona świadoma, poprzedzona analizą dostępnych możliwości i rozmową z zaufanym, doświadczonym lekarzem.