Badania na serce, które warto wykonywać regularnie

Serce to bez wątpienia najważniejszy narząd w ciele człowieka – warto zatem zadbać o to, aby był zdrowy. Wykryte w porę nieprawidłowości pozwalają na zapobieganie znacznie poważniejszym chorobom. Właśnie dlatego lekarze zalecają regularne przeglądy zdrowia pod kątem serca. Jakie badania warto wtedy wykonać?

Statystyka wskazuje, że obecnie z powodu chorób serca umiera ponad 50% społeczeństwa. Wiele osób nie wie, że ma problemy z sercem i układem krwionośnym i zbyt późno trafia do lekarzy. Wystarczą jednak proste badania na serce, które pozwalają na określenie ryzyka choroby oraz wcześniejsze rozpoczęcie leczenia w razie jej rozpoznania.

Badanie ciśnienia krwi

To szybkie i bezbolesne badanie pokazuje ciśnienie krwi oraz tętno. W przypadku chorób nie jest prawidłowe – może oznaczać niedociśnienie, nadciśnienie albo kłopoty z rytmem serca. W przypadku nieprawidłowych wyników zaleca się dalszą diagnostykę, która ma na celu określenie przyczyny danego stanu.

Lipidogram

To kolejne proste badanie, które wykonuje się z krwi. Ma ono na celu określenie poziomu cholesterolu, w tym LDL oraz HDL, a także trójglicerydów. U osób, u których dochodzi do zwiększenia poziomu tych wskaźników, ryzyko chorób serca i układu krwionośnego jest wyższe.

Morfologia

To podstawowe badanie krwi pozwalające na określenie jej parametrów, między innymi ilość krwinek i płytek krwi. Na podstawie morfologii można określić ogólny stan organizmu i w razie nieprawidłowości wprowadzić dalszą diagnostykę.

Poziom glukozy we krwi na czczo

Badanie to wykonuje się najczęściej w przypadku diagnostyki cukrzycy, ale również wskazane jest przy profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego. W przypadku podwyższonego poziomu glukozy we krwi istnieje większe ryzyko związane z rozwojem także tych schorzeń.

Oprócz tych podstawowych badań można też wykonywać inne badania na serce, na przykład markery sercowe, homocysteina, badania EKG, RTG oraz USG w zależności od potrzeb i wskazań lekarzy. Badania należy przeprowadzać raz na kilka lat, a w przypadku osób starszych oraz tych, które mają zwiększone ryzyko zachorowania, częściej.