Urządzenie do mierzenia saturacji, czyli pulsoksymetr, pozwala ocenić stopień wysycenia krwi tętniczej tlenem. Kontrola dotlenienia organizmu jest niezbędna między innymi w przypadku osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych. Mierzenie saturacji jest istotne także w przypadku pacjentów zmagających się z COVID-19. Jak wybrać pulsoksymetr?
Urządzenie do mierzenia saturacji – czym jest i kiedy jest stosowane?
Pulsoksymetr jest prostym przyrządem do mierzenia saturacji – poziomu nasycenia krwi tlenem, oznaczanego jako SpO2. Dodatkowo pulsoksymetr bada tętno, czyli liczbę uderzeń serca na minutę (PR), obrazuje indeks perfuzji (PI) oraz krzywą pletyzmograficzną pulsu.
Jego stosowanie zalecane jest osobom – zarówno dorosłym, jak i dzieciom – które są narażone na niedotlenienie organizmu, np. na skutek chorób dróg oddechowych czy schorzeń kardiologicznych. Choć aparat nie alarmuje o epizodach bezdechów, odbiegający od normy wynik pomiaru wskazuje na to, że tkanki organizmu nie są dostatecznie dobrze zaopatrzone w tlen. Taka sytuacja wymaga natomiast niezwłocznej interwencji medycznej.
Aparaty do mierzenia saturacji znajdują się na wyposażeniu placówek medycznych, w karetkach, w domach opieki, hospicjach, a nawet prywatnych gabinetach stomatologicznych czy salonach medycyny estetycznej, gdzie przeprowadza się zabiegi w znieczuleniu. Zminiaturyzowane modele (pulsoksymetry przenośne) coraz częściej wykorzystuje się również w warunkach domowych – są one niezbędne zwłaszcza pacjentom podczas tlenoterapii. Używanie pulsoksymetrów jest wskazane także chorym z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS CoV-2.
Dowiedz się więcej na temat działania i rodzajów pulsoksymetrów. Wejdź na https://www.brandvital.eu/leczenie-tlenem/pulsoksymetr-czym-jest-jak-dziala-i-kiedy-warto-go-uzywac/
Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
Najbardziej ogólny podział wyróżnia pulsoksymetry stacjonarne (zaawansowane aparaty przyłóżkowe badające szereg rozmaitych funkcji życiowych) oraz prostsze odpowiedniki przenośne, wśród których największą popularnością cieszą się modele nadgarstkowe oraz napalcowe.
Te ostatnie, najchętniej wybierane do użytku indywidualnego przez osoby dorosłe, mają postać klipsa zakładanego na palec, umożliwiającego szybkie zmierzenie saturacji niemal w każdych warunkach. Pomiar wysycenia krwi tlenem trwa zaledwie kilka sekund – wystarczy włączyć urządzenie i wsunąć palec wskazujący do otworu. Wynik pomiaru pojawi się na wyświetlaczu.
Jak wybrać aparat do mierzenia saturacji?
Choć domowe urządzenie do pomiaru saturacji wyglądem przypomina nieskomplikowany gadżet, należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny i jako taki powinien posiadać stosowne atesty. To podstawowe kryterium, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki pulsoksymetr kupić, aby mieć pewność, że wyniki badania będą miarodajne. Aparat musi zatem mieć oznaczenie CE jednostki notyfikowanej oraz powiadomienie do Rejestru Wyrobów Medycznych.
Warto postawić na urządzenie do pomiaru saturacji wyposażone w czujniki informujące o przekroczeniu wartości prawidłowych dla badanych parametrów. Pod uwagę należy wziąć także sposób wyświetlania danych, w tym wielkość cyfr na wyświetlaczu (ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych). Znaczenie ma typ zasilania (do dyspozycji mamy pulsoksymetry na baterie oraz ładowalne) oraz intuicyjność obsługi.
Ważnym wyznacznikiem jest także cena pulsoksymetru. Za najprostsze modele zapłacimy około 150 zł. Zakup urządzenia o bardziej zróżnicowanych funkcjonalnościach (np. z opcją automatycznego wyłączania po zakończonym badaniu, ze wskaźnikiem zużycia baterii, różnymi formatami wyświetlania danych czy graficznym wskaźnikiem pulsu) i, co istotne, o większej dokładności pomiarowej, to koszt rzędu kilkuset złotych.
W przypadku problemu z wyborem najlepszego urządzenia do mierzenia saturacji, warto poprosić o pomoc specjalistę w zaufanym sklepie medycznym.