Klucz do porządku łazienki
Od pewnego czasu trapi Cię problem cieknącego prysznica? Zastanawiasz się, jak wymienić uszczelki do drzwi prysznicowych, ale nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Zapoznaj się z poniższym artykułem, by rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące uszczelek do kabin oraz uszczelek do drzwi prysznicowych.
Czym są uszczelki do drzwi prysznicowych?
Uszczelki do kabiny prysznicowej są jednym z najważniejszych elementów nie tylko tej kabiny, ale i całej łazienki. Wodoszczelność kabiny prysznicowej zależy właśnie od jakości uszczelek, ich grubości i trwałości. Najczęściej uszczelki wykonane są z silikonu bądź polichlorku winylu znanego też pod nazwą PVC. Silikonowe uszczelki mogą być czyszczone tylko mydłem zaś te z polichlorku winylu odporne są na chemiczne środki czyszczące.
Okres użytkowania uszczelek do pryszniców jest znacznie krótszy niż całego prysznica. Niekiedy podczas kilku lat użytkowania prysznica trzeba wymienić uszczelki 2-4 razy. Na uszczelki bardzo niekorzystnie wpływa kamień wytrącający się wody, chemia oraz po prostu czas, który jak wiadomo może uszkodzić każdy, nawet najtrwalszy przedmiot.
Rodzaje profili uszczelniających, czyli do wyboru do koloru
Na polskim rynku, znaleźć można bardzo szeroką ofertę listew prysznicowych i uszczelek do kabin prysznicowych. Przykładowo, występują Uszczelki do drzwi prysznicowych, samoprzylepne z warstwą mocnego kleju i takie, które należy zamocować klejem zakupionym we własnym zakresie.
Znaczne różnice występują także między rodzajem sposobu zatrzymywania wody. Istnieją uszczelki z mieszkiem, skrzydełkami czy tzw. listwą przeciekową. Nieco lepiej chronić będą prysznic profile z podwójną uszczelką wodną, z uszczelką wodną i wargą uszczelniającą. Należy pamiętać, iż każda uszczelka powinna być dobrana grubością i twardością materiału do rodzaju prysznica.
Konserwacja, czyli dbaj o swój prysznic
Z badań sondażowych wynika, że spora część Polaków, nie przykłada się do dbałości o swój prysznic, co przekłada się na szybszą degradację uszczelek i powstawanie wycieków. Te z kolei prowadzą do niszczenia łazienki, powstawania grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia. Jak im zapobiegać?
Przede wszystkim należy na bieżąco czyścić uszczelki. Ważny jest sposób czyszczenia – uszczelki silikonowe można myć tylko mydłem ponieważ żrące kwasy zawarte w większości preparatów do czyszczenia uszkadzają je, natomiast uszczelki z polichlorku winylu są odporniejsze, te z kolei mogą być uszkadzane przez nadmiar kamienia. Minimum raz w tygodniu należy więc czyścić uszczelki preparatami odpowiednimi do ich czyszczenia oraz sprawdzać ich szczelność co gwarantuje długotrwałą radość z czystej łazienki.