Jeszcze kilkanaście lat temu okulary traktowane były jako zło konieczne. Obecnie są elementem, który nie tylko poprawia jakość widzenia, ale stanowi także ozdobę. Oczywiście należy zawsze pamiętać, aby kupować okulary u optyków, a w żadnym wypadku nie należy tego robić w supermarkecie, gdyż można jeszcze bardziej pogorszyć wzrok. W dzisiejszym tekście weźmiemy pod lupę szkła progresywne. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, kiedy są najlepszym wyborem. Przypominamy również o regularnej konieczności badania wzroku i tu polecamy prywatny gabinet okulistyczny.
Okulary progresywne – o historii słów kilka
Wielu osobom wydaje się, że szkła progresywne są swoistą nowością, jednak ich historia rozpoczyna się już w latach 50-tych XX wieku, choć na rynku pojawiły się w 1959 roku. Jeszcze do niedawna sprzedawane były tylko przez francuską firmę Essilor. Obecnie naprawdę wielu producentów ma je w swojej ofercie. Zazwyczaj polecane są one dla osób cierpiących na starczowzroczność, która jest spowodowana utratą naturalnej giętkości soczewki w oku. Jednak pomimo swojej nazwy dotyczy już osób po 40 roku życia. Do jej objawów można zaliczyć często pojawiające się zmęczenie oczu bądź też bóle głowy. Ponadto wiele osób rozpoczynając czytanie coraz bardziej odsuwa od siebie dany tekst. W takiej sytuacji szkła progresywne są najbardziej pomocne. W pozostałych przypadkach również można je stosować, jednak najlepiej w tej sprawie skonsultować się z lekarzem okulistą.
Zalety okularów progresywnych
Każda osoba korzystająca z okularów, szczególnie z dwóch par, wie jak bardzo jest to męczące, gdy np. w sklepie trzeba wymienić okulary, szczególnie jeśli jedne służą na co dzień, a drugie używane są do czytania. Wtedy o wypadek w postaci stłuczonych szkieł nietrudno. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się modele progresywne, dzięki którym możliwe jest widzenie zarówno z bliska, jak i na dalsze odległości. Mając takie okulary można dostrzec każdy najdrobniejszy szczegół, jednocześnie nie występują żadne ograniczenia dotyczące widzenia.
Wady okularów progresywnych
Niewątpliwie okulary progresywne są bardzo wygodne, ale nie są też pozbawione wad. Przede wszystkim ich cena jest znacznie wyższa. W zależności od kąta widzenia występują różne rodzaje, które dostępne są w innym przedziale cenowym. Również osoby pracujące przed komputerem często dostrzegają pewne wady tych rozwiązań, a mianowicie węższy obraz, co niestety powoduje, że aby np. przeczytać informację znajdującą się w dolnym rogu konieczne jest obracanie się, a to może prowadzić do bólów szyi i kręgosłupa. Kolejną wadą jest sam proces przyzwyczajania się do nich, gdyż często okazuje się, że nie trwa on kilka dni, ale nawet kilka tygodni. Wtedy najczęściej pojawiają się zawroty i bóle głowy, a także mdłości. Bywają też sytuacje, że osoby pomimo długiego czasu występujących niedogodności nadal nie mogą przyzwyczaić się do noszenia szkieł progresywnych. Wtedy niestety należy z nich zrezygnować. Obecnie w wielu gabinetach optycznych klienci mają możliwość zwrotu takich okularów jeżeli nie mogą ich nosić. Absolutnie nie powinno się ich stosować u osób cierpiących na zeza, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, jaskrę, zaburzenia błędnika czy różnowzroczności.
Wygoda na miarę oczekiwań
Okulary progresywne pomimo swojej ceny są niewątpliwie dobrą inwestycją. Jeżeli proces adaptacji przebiegł pomyślnie, to oczywiście będziecie zadowoleni. Dzięki temu nie będziecie musieli ciągle nosić dwóch par okularów i często ich wymieniać. Jednocześnie warto wiedzieć, że do takich szkieł można dobrać różnorodne oprawki. Współcześnie robi się je z bardzo lekkich materiałów, co zapewnia maksimum wygody. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, które może być dowolnie barwione, dlatego na oprawkach mogą znajdować się różne desenie i wzory. Druciane oprawki odeszły już w niepamięć, a zastąpiły je drewniane, które także prezentują się ultraciekawie. Zatem, jeżeli lubicie się wyróżniać to także świetny wybór. Okulary progresywne mają również bardzo różnorodne kształty oprawek. Można więc wybrać „kocie”, okrągłe, kwadratowe i prostokątne, które dodatkowo są różnej wielkości.
Niewątpliwie okulary progresywne to doskonały wybór dla wszystkich osób, które preferują wygodę oraz posiadają taki sam ubytek wzroku w obydwu gałkach ocznych. Oczywiście zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badanie wzroku. Jeśli trudno dostać się do lekarza w ramach NFZ, to warto skorzystać z prywatnego gabinetu okulistycznego.