To, czy podkład będzie widoczny na skórze, zależy od czterech podstawowych czynników – wyboru odpowiedniego odcienia i tonacji, wyboru odpowiedniej formuły dopasowanej do potrzeb skóry, przygotowaniu cery i techniki aplikacji. Sporo wymogów, ale gdy spełnisz wszystkie, zyskasz niewidoczny makijaż, który rozpromieni skórę i zamaskuje niedoskonałości. Przeczytaj, jak nakładać podkład niczym mistrzowie wizażu.
Jaki powinien być idealny podkład?
Od podkładu oczekuje się przede wszystkim idealnego dopasowania i przykrycia niedoskonałości – rozszerzonych porów, przebarwień, zasinień, nierównego kolorytu, widocznych śladów zmęczenia. Podkład może matowić lub rozświetlać, ale cera musi zawsze wyglądać na świeżą. Nie może być ani zbyt błyszcząca (chyba że zależy Ci na modnym efekcie glass skin), ani zbyt matowa (bo będzie zbyt ziemista).
Idealną sytuację mamy wtedy, gdy podkład zawiera też składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy, przez co czujesz się komfortowo przez cały dzień. Co więcej, substancje mogą na tyle pielęgnować skórę, że po kilku tygodniach stosowania można zauważyć efekty wygładzenie i lepszego nawilżenia cery. Takie ideały istnieją, co więcej są dostępne w niemal każdej drogerii.
1. Wybierz odpowiedni odcień i tonację
Kluczowe jest dobranie nie tylko odpowiedniej jasności, ale też tonacji Twojego podkładu. Podkłady różnią się tonami – mogą zawierać przewagę pigmentów żółtych lub zielonych i wtedy są ciepłe. Jeśli mają więcej barwników różowych i niebieskich, wtedy są chłodne. Mogą być też neutralne – wtedy ilość barwników jest zrównoważona. Wybieraj produkty, które zawierają zwiększoną liczbę pigmentów. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że dopasują się do koloru Twojej cery, bez efektu maski. Będą jak druga skóra.
2. Dobierz podkład do potrzeb cery
Skład i konsystencja produktu powinna być dopasowana do cery. Skóra sucha będzie „wołać” o składniki nawilżające nie tylko w kremie, ale też w podkładzie – fluid z kwasem hialuronowym to dobry wybór. Cera tłusta wymaga stosowania lekkich produktów bez zawartości ciężkich olejów o komedogennych właściwościach, aby nie zapychać porów. Na co dzień przyda się produkt z filtrami, który zabezpieczy skórę przed działaniem smogu, promieni UV, klimatyzacji i niebieskiego światła monitorów. Każda ochrona dla skóry jest mile widziana.
3. Odpowiednio przygotuj skórę do aplikacji podkładu
Od przygotowania cery zależy efekt makijażu – powie Ci to każdy profesjonalny wizażysta. Najpierw więc należy oczyścić skórę z suchych skórek, zaskórników i innych pozostałości, aby zaaplikowany podkład się nie warzył. Peeling raz w tygodniu powinien wystarczyć. Codziennie natomiast myj skórę produktami do demakijażu – rano i wieczorem. To absolutna podstawa udanego make-upu.
4. Zaaplikuj podkład pędzlem lub gąbeczką
Cera już przygotowana, można przejść do sedna. Jak prawidłowo nakładać podkład? Możesz sięgnąć po pędzel do podkładu lub gąbeczkę. Nanieś odrobinę produktu na nadgarstek i przenoś go stopniowo na twarz. Ruchem stemplującym „wtłocz” produkt w skórę. Jedna pompka powinna wystarczyć do wykonania dziennego makijażu. Tak nałożony podkład powinien „trzymać się” skóry przez cały dzień. Zapewniać jej zdrowy blask, równomierny koloryt i naturalny wygląd.