Przewód słuchowy to delikatny narząd wymagający od nas odpowiedniej opieki i troski. Na co dzień narażony jest na działanie wielu, często niekorzystnych czynników. Problem może pojawić się w różnych sytuacjach – zarówno podczas higieny, jak i po wizycie na basenie. Przedstawiamy kilka popularnych dolegliwości uszu i radzimy, w jaki sposób działać, gdy już się pojawią!
Świąd uszu
Swędzenie uszu to specyficzna dolegliwość, którą trudno jednoznacznie sklasyfikować. Czasem pojawia się i ustępuje równie niespodziewanie. Innym razem może być przyczyną długotrwałego dyskomfortu. Co może być przyczyną problemu? Swędzenie uszu może mieć podłoże grzybicze lub być jednym z objawów towarzyszących. Niektórzy twierdzą, że świąd może mieć też związek z osobowością – często występuje m.in. u osób podatnych na działanie stresu. Choć nie stanowi poważnego problemu, warto monitorować stan uszu, gdy już się pojawi.
Ból ucha
Ból ucha może mieć różne przyczyny i występować w różnym nasileniu. To może być jeden z objawów infekcji lub zapalenia przewodu słuchowego. Często jednak problem wywoływany jest przez uszkodzenie mechaniczne. To może wskazywać na nieprawidłowości w higienie uszu, w tym korzystanie z patyczków kosmetycznych. W przypadku nagłego bólu, któremu towarzyszą pogorszenie słuchu, zawroty głowy i wysięk, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Uczucie zatkanego ucha
W tym przypadku również przyczyną może być niewłaściwa higiena przewodu słuchowego. Nadmierna precyzja w usuwaniu woskowiny będzie prowadzić do jej nadprodukcji. Z kolei jej nagromadzenie może prowadzić do powstania woskowinowego czopa. Do podobnej sytuacji może dojść także w przypadku zawilgocenia wnętrza ucha. Wosk pod wpływem wody pęcznieje, tworząc zator, co skutkuje uczuciem pełności uszu. W takim wypadku wizyta u laryngologa jest konieczna – samodzielnym płukaniem ucha możemy doprowadzić do perforacji błony bębenkowej.
Wysięk z ucha
Czym jest wysięk z ucha? To obecność nieropnego płynu w przewodzie słuchowym. Ciecz wydobywająca się z ucha może wskazywać na kilka dolegliwości, m.in. wysiękowe zapalenie ucha lub zapalenie ucha środkowego. Wysięk może stanowić także objaw towarzyszący, tak jak ma to miejsce w przypadku dolegliwości zwanej uchem pływaka lub uszkodzenia mechanicznego. Jeśli towarzyszą mu dodatkowe problemy, w tym gorączka, ból głowy, świąd powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z laryngologiem.